Прадавня символіка української писанки

27.03.2016 18:59

Саме слово "писанка" походить від слова "писати", а це означає, що наші Предки писали на яйці, і більшість писанкових символів є свідченням цього. Писанки українці пишуть здебільшого спеціальним писальцем-кисткою (пензлем), яке закінчується конусоподібною мідною бляшкою, звитою на голці.

.- БЕЗКОНЕЧНИК

Найпоширенішим із цих знаків був і залишається безконечник, розповідали, що кожен хрест або церковця на писанці мають бути обрамлені безконечником. коли писанкарка хоче, аби їй вдалися файні писанки, то вона має починати писати з безконечника, щоб так у родині сходилися кінці докупи, як сходяться в безконечнику.

У більшості випадків безконечник на писанці — це лінія білого, жовтого чи оранжевого кольору, яка символізує життя. Сама назва "безконечник" походить від того, що замкнені в собі лінії не мають ні початку, ні кінця. писанки з "безконечником" пасічники клали під вулики, аби "безконечно роїлися бджоли". Подекуди писанку з "безконечником" називають "кривий танець". Ще й донині добре зберігся "кривий танець", який у великодній понеділок танцюють дівчата у вигляді хороводу. Перед тим, як дівчата мають почати танець, вони обов'язково на траві розсаджують трикутником трьох хлопчаків або парубків, віддалених один від одного, а тоді починають хоровод, ходячи поміж них.

- СПІРАЛЬ

Ще одним символом є "спіраль" — знак плодючості, сонця, бігу часу, порядку містерії тощо. можемо здогадуватися, що "спіраль" та "безконечник" на українських писанках є найдавнішими, а може, й першими символами. Вони чудово збереглися в писанкарстві, у вишивці, різьбі, у кераміці усіх регіонів України.

- КОЛО

Третім найбільш розповсюдженим знаком писанкової символіки українців є "колесо" (коло). Це знак злуки найвищого спокою з напруженою силою, він є вершиною досконалості, образом безсмертності, що виявляється в природі безперервним повторенням зародження життя. Найпоширенішим серед писанкових знаків є "сонце", як центр і підстава небесних просторів, як елемент світла й життя. Тут доречно нагадати, що першими на українських писанках мають бути сонячні та інші космічні знаки, відтак — вода, далі — вогонь, а вже потім усі земні символи.

- ЧОТИРИРІГ, КОЛОССЯ

 "Чотириріг", який здавна для українців був символом чотирьох пір року, чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох темпераментів.  У  писанці поєднують досить багато українських символів, зокрема символи "хреста" і "колосся". А для українського народу це так багато важить. Саме чорне тло писанки у даному випадку символізує українські чорноземи, наш працьовитий хліборобський рід. 

.- ТРИКВЕРА, ДРЕВО ЖИТТЯ

имволи "хреста", "сонця", "зорі", "колеса", "триквера", що символізує вогонь і часто трапляється на писанках.  С"Древо життя" символізує вершини і низини, силу і слабкість, сучасність і минуле, молодість і старість, з'єднує їх. Воно є символом небесної осі та скарбом життя, належить до космічних знаків.

- ДУБОВИЙ ЛИСТ

 "Дубовий лист і жолудь", чи просто "дубовий лист", чи "гілочка дуба" є символом сили, мужності, незламності. Писанки з дубовим листям, жолудями дарують чоловікам.

- ГРАБЛІ

 Символ дощу, бо ще й понині на Гуцульщині люди вірять, що коли перевернути на сінокосі граблі вверх зубками, то піде дощ.

Немало є писанкових знаків - ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ. Зокрема, на писанках доволі часто зустрічаємо КОНИКІВ, ОЛЕНІВ,

ПІВЕНЬ - є провідником сонця, охоронцем добра, зла. 

Тож задумаймося і збережімо писанку для себе й поколінь прийдешніх, може, за допомогою символів прочитають вони історію нашого роду й народу!